Sokáig nem láttuk a készülő (utólag nyugodtan megállapítható) csodákat. Igaz, Háry jelmeze nem volt kirívó, igazi népi megjelenés, semmi extra, a maga egyszerűségében elhiteti, hogy nem a kűlcsíny az ami számít, hanem a belbecs. Egyszerű fekete csizma, vászon széles nadrág, bő kényelmes ing, (mindkettő hófehér), fekete mente, csak a piros csákó az, mely jelzi, hogy a nép fia a pusztai sorból felemelkedik, és egészen a generális címig viszi. Igazi mese.
Terveket persze mutattak, aki tudja, milyen egy divatbemutatóra hajazó rajzok sokaságát látni a különböző jelmez variációkkal, az izgalommal várta a végeredményt.
Kiemelendő a ruhák felső részén helyet kapó Kalocsai népi hímzés. (Ha itt tévedek, szívesen helyesbítek.)
Mindenkitől eltérően Háry ruháján ez is fehér, nincs színpompa, mint a többi ruhán.
És egy kis megjegyzés:
Örzse jelenetében, mikor a Hej, két tikom tavali, három harmad évi nótát énekli, a kétfejű sas jelmezében Horváth Ferenc ügyelőt láthattátok.
Nekem nagy élmény volt a ruhapróba, a sürgés – forgás izgalma, és az első jelmezes próba.
Soha éltemben olyan kényelmes ruhát nem viseltem.
Folyt...köv....Szabó Dezső
En ugy gondolom szinpadi fejjel, hogy mindennek megvolt a maga miertre a jelmezek teren is.
ReplyDeleteA tortenetet termeszetesen igaz tortenelmi tenyekre fektettek le: a Habsburgok es a magyarok letet, konfliktusat probaltak kikarikirozni vegig. Ehhez tokeletes jellemrajzot szolgaltatott Ratkai Erzsebet jelmeztervezono otlete, miszerint az osszes "szegeny, derek Magyar Nep"- ahogy a leanykar enekli a darab soran - a maga egyszerusegeben, egyszeru, alig diszitett, pasztell szinu ruhakban jelent meg a szinpadon( lasd a fent reszletezett Hary gunyaja, Marci bacsi eredeti kocsis ruhaja, illetve az egesz leanykar).
Hary a fekete-feher paraszt gunya melle ket okbol kapott hatalmas piros huszar kalpagot:
Hary Janos a darab cimado foszereploje, valahogy ki kell emelni ot a sivarabb kozegbol, hiszen a szinten fent emlitett diszes kalocsai himzesek a Habsburg csaszari jelmezeken szeles szinskalaval hozakodtak elo, es akar el is nyomhattak volna a cimszereplot, ha a huszarsisak nem lett volna!
A masik indok pedig a tortenet komikumat tukrozi: Hary, a nagyot lodito ember, aki a egy egyszeri ember volt - innen a paraszt gunya - allandoan a sajat dicshimnuszat fejtegette a helyi falu kocsmajaban, es igaz senki sem hitte el, de o vegig allitotta, hogy o volt a huszarok legjobbika!
Amint az iment emlitettem a Habsburg kastelyban lako szereplok mind kalocsai himzessel gazdagon csipkezett ruhakba voltak oltoztetve: Csaszar, Csaszarne, a hisztis Maria Lujza, kesobb Marci bacsi a Napoleon sisakjaval( szinten a helyzet komikumat erosive ), Napoleon es Ebelasztin Baro.
De hogyhogy Orzse nem parasztlanyka ruhaban jelent meg, hanem szinten kalocsaiban?
A kalocsai mintanak tobb fajtaja, tobb szinhagyomanya letezik.
A "puccosabb" elenk szinu- lila, vagy piros - ruhakba a gazdagabb, komerszebb, a magyar erzeseket/kulturat igazan nem ismero Habsburg csaszari udvar emberei kaptak, mig Orzse - a paraszlany, Hary orokos szerelme a mely kek es melyebb pirossal kombinalt, kevesbe csipkezett okalocsai mintanak mehfelelo jelmezt oltotte fel magara. Ez a tipus joval egyszerubb, ugyanakkor meghittebb latvanyt nyujt a nezoknek.
Lehetett volna Orzse is a leanykari tagoknak megfelelo pasztell szinu jelmezben, dehat Hary szerelmet, akinek nem sokkal kevesebb konfliktusa volt a csaszari sereggel, mint Harynak ki kellett emelni egy egyeni szinosszeallitasu, diszitesu ruhaval es fokotovel.( A kalocsai jelmezek nehany darabjat megtalalhatod a ket nappal ezelotti hozzaszolasban)
Vizin Viktoria